بیمارستان

از لحظه ای که در یکی از اتاق های بیمارستان بستری شده بودم، زن و شوهری در تخت روبروی من مناقشه ی بی پایانی را ادامه می دادند.

زن می خواست از بیمارستان مرخص شود و شوهرش می خواست او همان جا بماند.

از حرف های پرستارها متوجه شدم که زن یک تومور دارد و حالش بسیار وخیم است. در بین مناقشه این دو نفر کم کم با وضیعت زندگی آنها آشنا شدم.

یک خانواده روستائی ساده بودند با دو بچه. دختری که سال گذشته وارد دانشگاه شده و یک پسر که در دبیرستان درس می خواند و تمام ثروتشان یک مزرعه کوچک، شش گوسفند و یک گاو است.

در راهروی بیمارستان یک تلفن همگانی بود و هر شب مرد از این تلفن به خانه شان زنگ می زد. صدای مرد خیلی بلند بود و با آن که در اتاق بیماران بسته بود، اما صدایش به وضوح شنیده می شد. موضوع همیشگی مکالمه تلفنی مرد با پسرش هیچ فرقی نمی کرد:

« گاو و گوسفند ها را برای چرا بردید؟ وقتی بیرون می روید، یادتان نرود در خانه را ببندید. درس ها چطور است؟ نگران ما نباشید. حال مادر دارد بهتر می شود. بزودی برمی گردیم... »

چند روز بعد پزشک ها اتاق عمل را برای انجام عمل جراحی زن آماده کردند. زن پیش از آنکه وارد اتاق عمل شود ناگهان دست مرد را گرفت و درحالی که گریه می کرد گفت: « اگر برنگشتم، مواظب خودت و بچه ها باش.» مرد با لحنی مطمئن و دلداری دهنده حرفش را قطع کرد و گفت: « این قدر پرچانگی نکن. » اما من احساس کردم که چهره اش کمی درهم رفت.

بعد از گذشت ده ساعت که زیرسیگاری جلوی مرد پر از ته سیگار شده بود، پرستاران، زن بی حس و حرکت را به اتاق رساندند. عمل جراحی با موفقیت انجام شده بود. مرد از خوشحالی سر از پا نمی شناخت و وقتی همه چیز روبراه شد، بیرون رفت و شب دیروقت به بیمارستان برگشت. مرد آن شب مثل شب های گذشته به خانه زنگ نزد. فقط در کنار تخت همسرش نشست و غرق تماشای او شد که هنوز بی هوش بود.

صبح روز بعد زن به هوش آمد. با آن که هنوز نمی توانست حرف بزند، اما وضعیتش خوب بود. از اولین روزی که ماسک اکسیژنش را برداشتند، دوباره جر و بحث زن و شوهر شروع شد. زن می خواست از بیمارستان مرخص بشود و مرد می خواست او همان جا بماند.

همه چیز مثل گذشته ادامه پیدا کرد. هر شب، مرد به خانه زنگ می زد. همان صدای بلند و همان حرف هایی که تکرار می شد. روزی در راهرو قدم می زدم. وقتی از کنار مرد می گذشتم داشت می گفت: «گاو و گوسفندها چطورند؟ یادتان نرود به آنها برسید. حال مادر به زودی خوب می شود و ما برمی گردیم.»

نگاهم به او افتاد و ناگهان با تعجب دیدم که اصلا کارتی در داخل تلفن همگانی نیست. مرد درحالی که اشاره می کرد ساکت بمانم، حرفش را ادامه داد تا این که مکالمه تمام شد. بعد آهسته به من گفت: «خواهش می کنم به همسرم چیزی نگو. گاو و گوسفندها را قبلا برای هزینه عمل جراحیش فروخته ام. برای این که نگران آینده مان نشود، وانمود می کنم که دارم با تلفن حرف می زنم.»

در آن لحظه متوجه شدم که این تلفن برای خانه نبود، بلکه برای همسرش بود که بیمار روی تخت خوابیده بود. از رفتار این زن و شوهر و عشق مخصوصی که بین شان بود، تکان خوردم. عشقی حقیقی که نیازی به بازی های رمانتیک و گل سرخ و سوگند خوردن و ابراز تعهد نداشت، اما قلب دو نفر را گرم می کرد.

/ 16 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
casra

سلام خط خطی چطوری؟چه خبرا؟ داستانتو نخوندم ولی جالب بود. امید وارم بتونم هرچی سریعتر بخونمش. این جمعه نیومدین شیطونا. کاری باری. اوقات به کام. bye bye

شکلات

سلام دو روزه صفحه ی وبتون باز نمیشه چراااااااااااااااااااااااااااااااااا[کلافه][کلافه][قهر][منتظر][عصبانی]

M.Sadeghzade

مهم نيست كجا خوندمش مهم اينه كه يه درس بزرگ پشت اين داستانه

لپ لپ

مگه از قدیم الایام نمیگن که برای کسی تب کن که واست بمیره؟ خب حالا من شدیدا تب کردم یکی بیاد واسم بمیره دیگه[نیشخند] داستان قشنگی بود.فکر کنم هنوزم از این جور آدما پیدا میشه[هورا]

شکلات

من ده تاکافینت رفتم توخونه هم هرکار کردم بازنشدفقط قسمت بیمارستان بازشده[عصبانی][عصبانی]

شکلات

ولش کنیدخسته شدم این قدر امتحان کردم انشاالله مطالب جدیدتون[ناراحت][ناراحت]

ادیب

سلام وبتون کلا قاطی کرده! تعداد نظراتو واسم کمترینش 1112 نشون میده و مطالبو اصلا باز نمیکنه!

M.Sadeghzade

آره خانم اديب درست ميگن . يه چيز ديگه هم هست براي منم ادامه مطلبو باز نميكنه با اين كه با موزيلام ميام . [تعجب] تازه يه چند وقتي وبلاگتون تركيده بود و يه پيامي ميومد كه همچين وبلاگي پيدا نميشه و اخرشم كلي خواهش تمنا ميكرد[مغرور] وبلاگو به نام خودتون ثبت كنين ، منم دلم نيومد اين كارو بكنم [عینک] راستي در مورد پيام اين داستان هم بايد بگم داشت به ما عشق واقعي رو نشون ميداد كه برا آسايش طرف مقابلت هر سختي رو به جون بخري و يه مرهمي برا زخمش باشي . ديدين بعضيا اگه با همچين چيزي مواجه بشن به جاي محبت فقط زخم زبون ميزنن

M.Sadeghzade

آهان ، پس بگو ولي شانستون گرفته كسي با اين نام وبلاگ نزده اونوقت خر بيارو باقالي بار كن [ابرو]

لپ لپ

خر بیار لپ لپ بار کن [نیشخند]